مقالات آموزشی دروپال

آشنایی با قابلیت‌های جدید دروپال 8


مطمئناً شما قبلا با دروپال 7 کار کرده‌اید و تفاوت‌های آن با دروپال 6 را بخوبی میشناسید . اما این تفاوت‌ها چندان زیاد نبوده اند که شما را با چالش روبرو کند. عموما اکثر امکانات جدید دروپال 7 بصورت یک ماژول برای دروپال 6 تهیه شده و اکثر ماژول های دروپال 6 با کمی تغییر برای دروپال 7 منتشر گردیدند. در این میان کد نویسی و توسعه هر دو نسخه نیز تقریباً مشابه بودند.

چرا دروپال 8 از سیمفونی استفاده می کند؟

همانطور که میدانید معماری و روش برنامه نویسی دروپال 8 به طور کلی تغییر یافته بطوریکه با دشواریهای زیادی برای توسعه دهندگان دروپال همراه بوده است. البته این را در نظر بگیرید که دروپال 8 یک CMS کاملا حرفه ای و مدرن امروزی است و این مشکلات و عدم وجود اطلاعات کافی کاملاً طبیعی است. بطور مثال پس از گذشت ماه ها از انتشار اولین نسخه دروپال 8، توسعه دهندگان افزونه معروف webform همچنان با مشکلات زیادی روبرو هستند و نتوانسته اند یک نسخه پایدار از این افزونه برای دروپال 8 ارائه کنند. اصلی ترین دلیل پیچیده بودن دروپال 8 ، تغییر عظیم به سمت برنامه نویسی شیء گرا است که مطمئنا مزیت های آن را هم میشناسید.

ساخت تب با کمک بوت استرپ در دروپال

به نسبت تعداد تب های مورد نظرتان ، اقدام به ایجاد بلوک های شخصی نمایید. در زمان ساخت بلوک ها از فیلد عنوان بلوک، جهت درج عنوان تب و از فیلد بدنه بلوک ، برای قرار دادن محتوای بدنه تب استفاده کنید. در مثال زیر به 4 تب اشاره شده است.
پس از ساختن تمامی بلوک ها ، id بلوک های شخصی ساخته شده را شناسایی کرده و در کد زیر بجای 1,2,3,4 قرار دهید. اکنون از کد بوجود آمده در هر کجای قالب سایت دروپالی خود که میخواهید استفاده کنید و یک تب زیبا و ساده ، بدون تکیه بر افزونه های دروپالی داشته باشید.

ترفند های افزایش سرعت دروپال

ترفند 1) معماری سایت را تغییر دهید
برای انجام این تغییر بجای Apache از NGINX استفاده کنید. مطمئن باشید تاثیر بسیاری در سرعت سایت دروپالی خود مشاهده خواهید نمود. سالهای اخیر بسیاری از سایت ها در حال انتقال به NGINX هستند.

ترفند 2) دارایی های سایتتان را کنترل کنید
مطمئن شوید تمامی استایل ها ، جاوا اسکریپت ها ، تصاویر و دیگر فایل هایی که در زمان باز شدن سایت شما بارگذاری می شوند ، در حال استفاده هستند. لینک های ورودی را بررسی و مطمئن شوید هیچ فایل یافت نشده ای در زمان بارگذاری سایت شما وجود ندارد.

معرفی 10 هوک برتر دروپال

hook_init()

دهمین هوک برتر دروپال ، مطمئنا این هوک است. قبل از هر درخواستی در صفحه ، این هوک فراخوانی می شود.

hook_views_api()

این یک هوک هسته دروپال نیست ، ولی مطمئنا نهمین هوک پر استفاده دروپال می باشد که توسط ماژول views ارائه می شود و برای اتصال ماژول های شما به ویو مورد استفاده قرار میگیرد.

استاندارد های کد نویسی دروپال

کد نویسی دروپال همیشه وابسته به هسته دروپال و بر اساس استاندارد PEAR Coding می باشد. دقت کنید که ممکن است کدهای موجود در نسخه های قدیمی نیز صحیح باشند ، اما ممکن است در نسخه های جدیدتر دروپال بروزرسانی شده باشند. بنا براین بهتر است در اولین قدم ، همیشه برای رعایت استاندارد های کد نویسی دروپال ، از آخرین نسخه منتشر شده دروپال استفاده کنید.
عوامل مهم که برای رعایت استاندارد های کد نویسی دروپال نیاز به شناخت آنها دارید عبارتند از:

توکن چیست ؟

توکن یا نشانه ها در دروپال متن های کوتاهی هستند که بعنوان یک نگهدارنده جهت اطلاعات متغیر یا متن های بلند تر مورد استفاده قرار می گیرند.
وظیفه آنها دریافت متغیر های سیستمی در دروپال و نمایش آنها در خروجی در مکان های استفاده شده است.
بهترین روش برای درک توکن ها این است که آنها را با مثال توضیح دهیم.

نمونه ای از توکن های پیشفرض دروپال:
[current-page:url] = توکن جهت نمایش صفحه جاری
[user:name] = توکن جهت نمایش نام کاربر جاری
[site:name] = توکن جهت نمایش نام سایت
[current-user:created] = توکن جهت نمایش زمان ایجاد حساب کاربری

تغییرات بی نظیر دیدگاه های دروپال 8

دیدگاه ها که با نام comments آنها را می شناسید یک افزونه مهم هسته دروپال هستند. این افزونه یک قابلیت کوچک و کاربردی در دروپال 7 بودند که در دروپال 8 ، امکانات فوق العاده ای به آن اضافه شده است. در دروپال 7 همه دیدگاه ها یک نوع بودند و شما در مدیریت و تغییرات آنها محدود بودید. اما در دروپال 8 ، دیدگاه ها توسعه یافته و با امکانات منحصر به فرد جدیدی ارتقاء یافته اند.
در این مقاله به برخی از این امکانات مهم اشاره می کنیم:

نصب centos در vmware

برای نصب centos باید فایل ISO ورژن سیستم عامل را از سایت آن دریافت کرده و در این آموزش از آنها استفاده کنید. برای دریافت فایل ها به آدرس http://isoredirect.centos.org/centos/7/isos/x86_64/ مراجعه کنید.

یک ماشین مجازی در vmware ایجاد کرده و فایل ISO را به آن متصل کنید.
ماشین مجازی را راه اندازی کرده و به مرحله نصب centos وارد شوید.
یکی از موارد مهمی که در نصب centos بروی vmware باید در نظر گرفته شود نصب تمامی وابستگی ها و همچنین انجام تنظیمات اولیه شبکه برای کار با سنت او اس می باشد.

ایجاد دسته بندی مختلف برای محتوا‎

دسته بندی ها یا اصطلاحا Taxonomy بخشی از دروپال است که مسئول  ساماندهی کردن انواع محتوا  وبه عبارتی دیگر برچسب گذاری منحصربه فرد برای انواع محتوا نظیر مقالات ، صفحه ، اخبار و.. می باشد .

آموزش ساخت یک نمای جدید با ماژول views‎

با استفاده از ماژول views میتوانید هر یک از موجودیت های دروپال از قبیل کاربر (User)، محتوا (Content)، نظر (comment)، دسته ها (Taxonomy Term) و ...را به حالت های مختلفی نمایش دهید.البته لازم به ذکراست که  دروپال  در حالت پیش فرض دو حالت نمایش برای محتوا و کامنت ها تخصیص داده است حالتی که خلاصه ای از محتوا را نشان میدهد و حالت دوم نمایش کامل محتواست. ولی اگر خواستار نمایش محتوا در شکل های متفاوتی هستید ،بهتر است از ماژول views استفاده کنید.سپس با توجه به توضیحات زیر اقدام به ساخت یک نمای جدید با این ماژول ‎  نمایید.

مدیریت بلوک ها در دروپال

بلوک محتوا (مانند "ورود کاربر" و یا "چه کسی آنلاین") که می تواند درنواحی از جمله بالا و پایین صفحه و یا نوار کناری نمایش داده شود. همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید هرکدام از مستطیل ها نمایانگر نواحی مختلف در ظاهر تاج گل یا garland میباشند.(برای تعریف ناحیه جدید در قالب شخصی خود باید فایل با پسوند info. را ویرایش کنید)

انواع فیلد های موجود در دروپال و کاربرد آنها‎

شما در دروپال قادر به ایجاد یک نوع محتوای جدید یا ویرایش انواع محتوای قبلی تعریف شده هستید. برای اینکار کافیست به بخش نوع محتوا مراجعه کنید. برای ویرایش فرم های ورود اطلاعات در انواع محتوای دروپال میتوانید فیلد های مختلف را به آن اضافه کنید. فیلد ها نیز انواع مختلف داده ای هستند که اطلاعات را در نوع محتوای دروپال دریافت می کنند. بطور مثال شما میخواهید در سایت خود بخشی برای اخبار و بخشی برای تصاویر ایجاد کنید. اخبارفقط شامل متن وبخش تصاویر فقط شامل عکس می باشد.

غیر فعال کردن و حذف ماژول در دروپال

ماژول های دروپال یک بخش بسیار مفید از سایت شماست.شما با استفاده از ماژول ها میتوانید تا حد زیادی وب سایت خود را کامل کنید. ولی گاهی به دلایل مختلف از قبیل قابلیت های جدیدتر و متفاوت تر ماژولی را جایگزین ماژول قبلی سایت خود نمایید. قبل از هر چیزی باید ابتدا ماژول قبلی را غیر فعال سپس اقدام به حذف آن از سیستم نمایید. برای حذف یک ماژول از سایت دروپالی خود دستور العمل زیر را دنبال کنید از منوی مدیریت بر روی لینک ماژول هاا کلیک کنید. در این صفحه لیستی از ماژول ها را در قالب یک جدول مشاهده میکنید.

آموزش راه اندازی میکرو بلاگ توسط دروپال

قبل از هر چیز اگر یک تازه کار هستید و تجربه قبلی کار با دروپال را ندارید سعی کنید مقالات مربوط به آموزش نصب و راه اندازی دروپال و افزونه های آن را مشاهده کنید.
پس از آنکه دروپال را بر روی وب سرور نصب و راه اندازی کردید ، توسط مروگر خود به آدرسی که دروپال را در آن قرار داده اید مراجعه کنید. ابتدا توسط نام کاربری و رمز عبور مدیریتی سایت به بخش مدیریت سایت وارد شوید.

صفحه‌ها

نیرو گرفته از دروپال