آشنایی با قابلیت‌های جدید دروپال 8


مطمئناً شما قبلا با دروپال 7 کار کرده‌اید و تفاوت‌های آن با دروپال 6 را بخوبی میشناسید . اما این تفاوت‌ها چندان زیاد نبوده اند که شما را با چالش روبرو کند. عموما اکثر امکانات جدید دروپال 7 بصورت یک ماژول برای دروپال 6 تهیه شده و اکثر ماژول های دروپال 6 با کمی تغییر برای دروپال 7 منتشر گردیدند. در این میان کد نویسی و توسعه هر دو نسخه نیز تقریباً مشابه بودند.
اما با وارد شدن دروپال 8 شما با مشکلات زیادی روبرو خواهید شد که عامل آن تغییرات ساختاری در چهارچوب دروپال و بازنویسی کامل هسته دروپال است. این نسخه جدید، دارای قابلیت‌های منحصر به فرد جدیدی نیز می باشد. ما در اینجا تنها به 10 قابلیت مهم و مهیج که با دروپال 8 ارائه شده‌اند و شما بیشترین سر و کار را با آن‌ها خواهید داشت، اشاره می کنیم.


1) فیلد های جدید
بطور کلی 5 فیلد جدید در هسته دروپال 8 قرار گرفتند که عبارتند از: فیلد تاریخ ، فیلد ایمیل ، فیلد لینک ، فیلد ، رفرنس ، فیلد تلفن. البته تغییرات مهم دیگری نیز در فیلد ها بوجود آمده است همانند تغییر نام فیلد Integer به Number یا تبدیل شدن دیدگاه‌ها به فیلدهای دروپالی.


2) فیلد ها در همه جا هستند
علاوه بر اضافه شدن فیلد های جدید ، میتوانید آن‌ها را در مکان های بیشتری استفاده کنید. در دروپال 8 شما میتواید فیلد ها را در محتوا ، بلوک ها ، دیدگاه ها، فرم‌های تماس ، دسته بندی ها و کاربران استفاده کنید.


3) ویرایشگر متن CKeditor
نسخه های قبلی دروپال بدون هیچ ویرایشگر متنی در هسته بودند و برای داشتن ویرایشگر باید افزونه مربوط به آن نصب میشد، اما هسته دروپال 8 بهمراه ویرایشگر متن معروف وپرطرفدار Ckeditor منتشر شده است.

4) ویرایش سریع
برای این ایده بهتر است از افزونه Quick Edit تشکر نمود. این قابلیت در دروپال 8 به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به ورود به صفحه مدیریت محتوا، بطور سریع و در حین مشاهده بخش کاربری ، محتوای سایت را ویرایش کنید.


5) تصاویر ریسپانسیو
دروپال 7 استایل تصاویر را در هسته خود داشت که قابلیت تغییر اندازه و برش تصاویر را فراهم می کرد. دروپال 8 این قابلیت را بطوری توسعه داده است تا امکانات بیشتری به کنترل تصاویر دهد. یکی از شاخص ترین قابلیت‌های جدید استفاده از استایل های تصویر متفاوت در دستگاه‌ های مختلف است که در سایز های متفاوت نمایشی میتوان از استایل های تصویر مختلف استفاده نمود.


6) آموزش اجزای دروپال
تا کنون تمام متن های آموزشی قسمت‌های مختلف دروپال که در ماژول help قرار داشتند، از دید کاربران مخفی بودند، اما به لطف ماژول Tour آن‌ها در جلوی چشم شما قرار گرفته اند. کافیست بروی لینک Tour در نوار ابزار دروپال کلیک کنید تا پاپ آپ های توضیحاتی برای قسمت‌های مختلف دروپال ظاهر شوند و عمل‌کرد هر قسمت را به شما توضیح دهند.


7) ویو های دروپال
اکنون یک قابلیت بزرگ در هسته دروپال قرار گرفته. بله این افزونه Views است که به هسته دروپال وارد شده و امکانات خود را در اختیار قسمت‌های مختلف دروپال قرار داده است. نه تنها قابلیت نمایش اطلاعات شخصی با فیلتر و معیارهای خاص توسط این افزونه وجود دارد، بلکه قسمت‌های مختلف دروپال برای نمایش اطلاعات خود از این افزونه استفاده می کنند.


8) چند زبانی
در دروپال 7 برای داشتن قابلیت چند زبانی شما ملزم به نصب و پیکربندی تعداد زیادی از افزونه ها بودید. اکنون در دروپال 8 با ارائه 4 افزونه کلیدی در هسته، سایت دروپالی شما را به یک سایت چند زبانه کاملاً هماهنگ تبدیل می‌کند و تمامی مشکلات گذشته را از پیش روی شما برمیدارد.


9) مدیریت تنظیمات
افزونه جدید مدیریت تنظیمات که با نام Configuration manager در دروپال 8 شناخته می شود، به آسانی تنظیمات شما را به دروپال وارد کرده یا آن‌ها را استخراج می نماید.
بطور مثال اگر شما یک نوع محتوا در دروپال ایجاد کنید براحتی میتوانید تنظیمات آنرا از سایت تست خود استخراج کرده و به سایت اصلی آنلاین خود وارد کنید.


10) وب سرویس
برای ایجاد یک وب سرویس در دروپال 7 ماژول های متعددی نیاز به نصب و پیکربندی دارند، اما در دروپال 8 تمام احتیاجات شما برای پیاده‌سازی یک وب سرویس درون هسته دروپال وجود دارد. 4 ماژول مرتبط با وب سرویس را در دروپال 8 فعال کنید و به ویو های دروپال مراجعه کنید. مشاهده خواهید نمود که قابلیت تهیه خروجی های REST فراهم شده است.

نسخه دروپال: 
نیرو گرفته از دروپال